Uygulamalarımız

SOLAR SİSTEM AKÜLER VE VE BİLGİLERİ

 

Akümülatör Nedir ?

Akü, Akümülatör ya da Batarya; Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve devresine alıcı bağlandığı zaman bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirerek dış devreye veren bir üreteçtir.

 

VRLA Akü Nedir?

VRLA (Valve Regulated Lead Acid) aküler ismini, şarj ve deşarj sırasında gazların yüksek oranda akü içerisinde tutulmasını sağlayan, valf sisteminden almaktadır. Bu aküler sulu tip akülere göre çok daha az gaz çıkışına izin verirler. Bu sayede, akülerin su kaybı ve muhafaza edildiği yerde havalandırma ihtiyacı minimum düzeye indirilmiştir.

 

AGM  Akü Nedir ?

AGM (Absorption Glass Mat) akülerin iç yapısı sulu akülerden farklıdır. Elektrolitin seperatörlere emdirilerek üretildiği akülerdir. Akü içerisindeki sıvı elektrolit, ayraç (seperatör) görevi de gören yüksek gözenekli cam elyafına emdirilmiştir. Akü plakaları ve bu ayraçlar özel bir yöntemle minimum alan kaplayacak şekilde akü hücrelerine yerleştirilmiştir. Bu sayede AGM akünün birim hacminin sulu akülerden daha az yer kaplaması sağlanmıştır. AGM akülerin en büyük avantajı sulu akü şarj yöntemleriyle şarj edilebilir olmalarıdır.

Jel Akü Nedir ?

Akü içindeki elektrolitin özel bir işlemden geçirilerek sıvı hali yerine jel halinde olması derin desarj özelligine sahip olması.gaz cıkısının az düzeyde olması gibi

 Jel akülerin en büyük özelliği veya kullanım alanı “derin deşarj” uygulamalarında kullanılıyor olmasıdır. Jel aküleri kullandığınız süre zarfında saf su ilavesi gerektirmediğinden jel akülere “bakımsız akü” denilir. Jel akülerin en büyük özelliği ve kuru şarjlı akülerden farkı ise derin deşarj özelliğidir. Peki nedir bu derin deşarj?

Daha anlaşılır bir ifadeyle anlatmak gerekirse jel aküleri, deşarj sonrası şarj ettiğimizde içerisinde bulunan kimyasal yapı herhangi bir zarar görmeden şarz tamamlanmış olur. Aynı işlemi, kuru veya sulu akülerde yaptığınızda ise yani derin deşarj sonrası şarj yaptığınızda akü içerinde bulunan kimyasallar her şarjda zarar göreceğinden akünün ömrü her şarjda kısalmaktadır. Toparlamak gerekirse; jel akü için şarj – deşarj işlemi sonrası performansından ödün vermeyen aküler denilebilir.

Jel bir akü(aynı zamanda jel hücre olarak da bilinmektedir) jelleştirilmiş elektrolitli bir VRLA aküdür; sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz olarak çıkar. Bu akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik tutulma zorunluluğu yoktur. Jel aküler elektrolit buharlaşmasını, dökülmesini(ve bunu izleyen paslanma problemlerini), ki bu sorunlar sulu aküler de ortak problemlerdir, azaltmışlardır ve çok yüksek sıcaklıklar için, sarsıntı veya darbe için yüksek direnç göstermektedir.

Lityum iyon akü nedir.

(Li-İon) bir çeşit yeniden doldurabilir pildir. Çoğunlukla elektronik araçlarda kullanılır. Ağırlıklarına, büyüklüklerine oranla verebildikleri yüksek enerji ile en iyi pil çeşitlerinden biridir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.  

      Bu akülerde hafıza etkisi yoktur ve kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları yavaştır. Uygunsuz kullanılmaları halinde tehlikeli olabilirler Eğer önlemler alınmaz ise diğer türlerine göre ömürleri daha kısa olabilir. Daha gelişmiş lityum iyon pil tasarımları ise lityum polimer pil (lithium polymer call) ve lityum titanat hücrelerdir.


Lityum İyon Avantajarı 

Lityum iyon piller diğer kimyasallarla hazırlanan denklerine oranla sıklıkla çok daha hafiftir. Bunun sebebi lityum iyon pillerin en üst seviyede doldurulabilme yoğunluklarıdır. Li-ion piller küçük ve taşınabilirdir. Li - ion piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez.

Lityum İyon Dezavantajları

Lityum iyon pillerin en belirgin kusuru kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren azalmaya başlamaktadır. Li - İon piller hafıza etkisinden etkilenmezleri ancak nikel metal hidrür ya da nikel kadmiyum piller kadar uzun ömürlü değillerdir. Hatalı kullanıldıklarında çok tehlikeli olabilirler. Lityum iyon piller yüksek ısıya ya da doğrudan güneş ışığına maruz bırakılırsa kolayca tutuşabilir ya da patlayabilir.

JEL AKÜDE KALİTE

jel aküde kalite akünün cca değerlerinde  belirtilmiştir  bu değerler genelde üretici pdf sayfalarındadır  örnek olarak  ritar dg 100a jel aküyü alalım  7,5 ohm öz direncine sahiptir,

450 cca değerindedir %30 kullanımda 1400 cca değerindedir. bu özelliklerinden anlayacağımız bu akü 450 kere dip şarj yapılabilir akünün %30 kullanımda bu değer 1400 kere dir

bu değerlerden sonra akünün  depolama süresinin azalacağı anlamına gelir. bir önemli konu akünün durduğu yer  jel aküler sıcak ve soguk ortamda kullanmak akünün ömrünün azalmasına sebep olur.

NEDEN JEL AKÜ?

Jel aküler diğer akü türlerine göre kullanım ömrü 4 ila 8 kat arası fazladır. Bu kullanım ömrünün neden uzun olduğunu teknik açıklamalarıyla birlikte yukarda anlattık. Tüm bu anlatılanlar ışığında akü tercihinde neden jel aküleri tercih etmeniz gerektiğini anlattığımızı inanarak kullanım alanlarına geçelim.

JEL AKÜLER NERELERDE KULLANILIR?

Çalışma sistemi, (hareket etme, ve/ya işlem yapmak) tamamen aküye dayalı akü haricinde başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan sistemler. Nedir bunlar?

 

Tekneler

Karavanlar

Golf Araçları

Yer Temizleme Makineleri

Yenilenebilir Enerji Sistemleri

Telekomünikasyon Sistemleri

Tekerlekli Sandalyeler

Mobil Dükkanlar

Manuel Transpaletle

 

 

Page 1 of 3
Results 1 - 24 of 50

Akü

12V 100Ah Csb Hitachi Akü

12V 100Ah Csb Hitachi Akü (csb 121000)

12V 24ah CSB Hitachi Bisiklet Aküsü

12V 24ah CSB Hitachi Bisiklet Aküsü

12V 125ah CSB Hitachi Akü TPL 121250A

12V 125ah CSB Hitachi Akü TPL 121250A

12V 135ah CSB Hitachi Akü TPL 121350A

12V 135ah CSB Hitachi Akü TPL 121350A

6v 225ah Ritar Bakımsız Manlift Aküsü

6v 225ah Ritar bakımsız Manlift Aküsü

6v 205ah Ritar Bakımsız Makaslı Platform Aküsü

6v 205ah Ritar Bakımsız Makaslı Platform Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü 6-dzm-20

Elektrikli Bisiklet Aküsü 6-dzm-20 33 usd+kdv

Elektrikli Bisiklet Aküsü 6-Evf-40 Xupai

Elektrikli Bisiklet Aküsü 6-Evf-40 Xupai 66 usd+kdv

Solar Sokak Aydınlatma Sistemi Için Lityum Batarya

Solar Sokak Aydınlatma Sistemi Için Lityum Batarya

Everexceed LDP Serisi 12v100ah Life po4 Akü

Everexceed LDP Serisi 12v100ah Life po4 Akü

60v 20ah Lithium Lityum Batarya ( Akü)

60v 20ah Lithium Lityum Batarya ( Akü)

72v 20ah Lithium Lityum Batarya ( Akü)

72v 20ah Lithium Lityum Batarya ( Akü)

Pylontech US 2000 Lityum Akü 48v 50ah

Pylontech US 2000 Lityum Akü 48v 50ah

Pylontech US 3000 Lityum Akü 48v 74ah

Pylontech US 3000 Lityum Akü 48v 74ah

Page 1 of 3